Proč se na klavír nehraje jenom rukama?

6. října 2009 v 14:52 | leqa |  Moje hudební zamyšlení
Ten kdo klavír či křídlo nikdy v životě neviděl si asi říká"Cože...??Na klavír se přece hraje JEN rukama!".Ale počítejte s tím,že tomu tak není.
Hrát na klavír je složité a některé věci protě zahrát bez pomoci nejdou.Od toho se skrývají pod klaviaturou pedály.Je to rozdílné-Někdy jsou tam 3 pedály,někdy 2.Nezáleží to na tom jestli je to křídlo nebo piano.Jak já jsem měla piano tak to mělo 3 pedály a u nás v hudební škole na křídle máme jen 2...(na svém křídle mám samozdřejmě 3)
Ale jen tak pro zajímavost doplním-možná to bude vypadat,že si vymýšlím na co všechno jsem hrála na jakých křídlech-ale všechno je to pravda!!Jinak bych to tady všechno nepsala kdybych s tím neměla zkušenost.No...hrála jsem na křídle které mělo ty pedály ne 1,2 nebo 3!Mělo 4!!Ano,ale stálo šíleně moooc peněz a bylo to koncertní křídlo.Bylo to v myslím že v Mnichově,prodejně klavírů,kde jsme cvičili na soutěž.
No teď k těm pedálům.Popíšu všechny 3.Budeme jim říkat pravý,levý a prostřední.

Pravý pedál-prodlužuje.Když chcete třeba zahrát oktávu a nechcete ji držet,ale chcete,aby pořád zněla a vypadalo to že ji držíte,tak ho zmáčknete.Až ho pustíte,ten ton sám rychle dozní.Ale když ho zmáčknete a zahrajete oktávu tak vám bude znít,ale když do toho zahrajete další oktávu a další a další tak se vám to bude prodlužovat všechny oktávy a budou se mísit.Prostřední pedál je trochu jiný.

Prostřední-taky prodlužuje,ale trochu v jiném slova smyslu.Když zahrajete třeba zase tu oktávu, a zmáčknete prostřední zůztane hrát oktáva.Když ale zahrejete jiné oktávy,tak ty už se vám neprodlužují.Prostřední pedál se používá např. ve vahraních prodlevách ale často se nepoužívá
a proto ho některé klavíry nemají.

Levý pedál-dříve nazýván una corda(v překladu jedna struna a často ten název vidíme v notách).Vtip je v tom,že už z názvu si můžeme odvodit že se asi bude hrát jenom na jednu strunu,což znamená že ten klavír bude hrát...??No tiše přece.Na křídlech to není snadné rozeznat ale zkušení hudbníci to poznají hned.Funguje to na principu posunutím kladívek.Tím,že se calá klaviatura posune asi o 1 cm tak bije jenom do 2 strun.Ale ano, do 2 strun.Dříve se to dělalo že hrály do jedné ale moderní technika bije do 2 strun.

Doufám že jsem vám to aspoň trošičku objasnila a že tomu rozumíte.
Samozdřejmně se mě můžete na cokoliv vždycky zeptat a to mě připomíná napsat že tady bude nová "funkcička".Bude to něco ve stylu hudební poradny.Ale to vám napíši až v dalším článku...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Violetti | Web | 6. října 2009 v 18:03 | Reagovat

Ja mam teda na prostrednim pedatu "tlumic"... Asi to bude ta una corda, moc se v tech nazvech nevyznam, kazdopadne kdyz ho seslapnu a zarazim o packu, tak hraju mnohem tiseji :)

2 ZdenekN | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 12:00 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.