Berezovsky z pohledu odborníků

10. října 2009 v 14:03 | leqa |  Moje hudební zamyšlení
Odborníci o něm hovoří nejen jako o vynikajícím virtuosovi, ale také jako o hudebníkovi s mimořádným hudebním cítěním. Narodil se v Moskvě právě před čtyřiceti lety a studoval na tamní světově proslulé konzervatoři. Po debutu v londýnské Wigmore Hall jej deník The Times popsal jako "výjimečně slibného umělce, hudebníka s oslnivou technikou a osobitým výrazem". O dva roky později se tato předpověď naplnila, když v roce 1990 Berezovskij vyhrál zlatou medaili na Čajkovského mezinárodní klavírní soutěži v Moskvě.
Nyní vystupuje pravidelně jako sólista s takovými orchestry, jako například Concertgebouw Amsterdam, Nová japonská filharmonie, Symfonický orchestr Dánského rozhlasu, Deutche Oper Berlin, Ruský národní orchestr a mnohé další. Pravdou však je, že nejvíce Berezovskij spolupracuje s tělesem Philadelphia Orchestra, se kterým v uplynulých dvou sezonách provedl oba Brahmsovy klavírní koncerty a dva koncerty Medtnera. Jeho mnohé nahrávky získaly uznání kritiků po celém světě a mnohá mezinárodní ocenění.
V souvislosti s tímto interpretem ještě jedna malá poznámka: směje se tomu, že si ho nezasvěcení velice často pletou s ruským oligarchou jménem Boris Berezovskij. S tím pánem nemá pranic společného, naopak společné pro něj a pro další ruské interprety, tak hojně zastoupené v letošním ročníku festivalu Dvořákova Praha, je asi to, že do sálu přilákají poměrně početnou enklávu Rusů žijících v Praze, kteří mají zejména ke svým hvězdám a k vážné hudbě obecně výrazně kladný vztah.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dark-Princess | Web | 11. října 2009 v 11:05 | Reagovat

Umí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.