Film Mozart

18. srpna 2009 v 10:11 | leqa
Amadeus je americký film režiséra Miloše Formana, film obdržel 8 Oscarů, 13 nominací na Oscara a dalších 32 ocenění včetně 4 Zlatých globů.
//<![CDATA[ if (window.showTocToggle) { var tocShowText = "zobrazit"; var tocHideText = "skrýt"; showTocToggle(); } //]]>

Děj

Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.
Rakouský císař Josef II. (syn císařovny Marie Terezie a český král) obsadil na místo dvorního skladatele a svého učitele hudby postaršího Antonia Salieriho. Josef II. není příliš dobrý klavírista, nemá ani hudební sluch, přesto je pro hudbu nadšen. Salieri to moc dobře ví, ale jestli nechce přijít o přízeň nejmocnějšího muže habsburské monarchie, nemůže nic dělat. Když však do Vídně přijede Wolfgang Amadeus Mozart, není z toho Salieri moc nadšen, ale svoje myšlenky nedává najevo. Dokonce se s ním i na oko bratříčkuje, ale v hloubi duše ho nenávidí. Císař Josef II. je Mozartovou hudbou fascinován a má nesmírnou radost ve chvíli, kdy Wolfgang složí pro Vídeň několik skladeb.
Nenávist Salieriho vůči geniálnímu Mozartovi, vystupujícím na veřejnosti s kapkou dětskosti, stoupá ve chvíli, kdy Mozart usiluje o místo učitele hudby císařovy neteře, kvůli čemu potřebuje ohodnocení svých skladeb od Salieriho. Rozhodně to odmítne, nicméně je ve velkých finančních problémech a místo potřebuje. Jeho manželka proto za Salierim odejde sama, aby Mozartovy skladby ohodnotil. Ten je z toho překvapen a napadne ho plán, jak se pomstít za všechno, co kdy Mozart udělal. Jeho intriky nejdřív namíří na Mozartovu ženu Constanze, současně do její domácnosti coby neznámý ctitel jeho hudby "nasadí" služebnou, která má Salierimu hlásit, na jakých dílech dělá, a vrcholem jeho záště vůči Mozartovi si od něj objedná Rekviem, při kteréžto příležitosti se osobně dostaví před práh jeho domu a zaplatí mu oděn do děsivé černé karnevalové masky, čímž ho vnitřně velmi vyděsí. Rekviem, který si objednal, je (aniž by to Mozart tušil) psán pro něj samotného. Zdá se, že se tento Salieriho zlověstný čin neminul účinkem, neboť čím více se Mozart blíží k jeho dokončení, tím se jeho vlastní zdravotní stav zhoršuje. Ironií osudu, poslední noty skladby diktuje jeho netušenému sokovi v předvečer noci, ve kterou vydechne naposled.
Výklady filmu existují různé: jedním možným z nich může to, že kromě samotného epického děje je "mezi řádky" latentně skryto napětí, živené Salieriho záští, kterou se ovšem snaží nedat najevo, a důvodem této antipatie, až nenávisti, je vědomé nebo podvědomé nevyrovnání se se skutečností, že Salieriho mladší a svéráznější konkurent třímá talent, díky kterému se on a jeho hudba stane nesmrtelnou, na rozdíl od ostatních skladatelů, jejichž dílo bude zastíněno a s postupem času zapomenuto.
Konec části článku, která vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

Ocenění

Oscary

Nominace na Oscara

Obsazení (někteří herci)

F. Murray AbrahamAntonio Salieri
Tom HulceWolfgang Amadeus Mozart
Elizabeth BerridgeConstanze 'Stanzi' Mozart
Roy DotriceLeopold Mozart
Simon CallowEmanuel Schikaneder/Papageno
Christine EbersoleKaterina Cavalieri/Costanza
Jeffrey JonesCísař Josef II.
Charles KayHrabě Orsini-Rosenberg
Lisabeth BartlettPapagena
Martin CavinaMladý Antonio Salieri
Milan DemjanenkoKarl Mozart
Peter DiGesuFrancesco Salieri
Michele EspositoSalieriho Student
Nicholas KeprosArcibiskup Colloredo
Herman MecklerKněz
Miroslav SekeraWolfgang Amadeus Mozart v šesti letech (u císaře Josefa II.)
Miro GrisaFigaro
Zuzana KadlecováSusanna
Eva SenkováMarcellina
Karel FialaDon Giovanni

Zajímavosti

Část filmu byla natočena v Praze - například v pražském Stavovském divadle nebo v libeńské Invadovně. Ve filmu s v drobných a epizodních rolích zahráli také někteří čeští herci.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dark-Princess | Web | 18. srpna 2009 v 15:16 | Reagovat

To by mohlo být zajmavý :)

2 Elisabett2 | Web | 18. srpna 2009 v 19:27 | Reagovat

na tenhle film se chystám už dlouhou dobu,ael pořád se k tomu nemůžu dostat..

3 Deniska. | Web | 19. srpna 2009 v 12:16 | Reagovat

Ahoj,moc děkuju za komentář k videu.Komentáře takového typu člověka jen potěší.Jinak hezký blog :]

4 [♥ ĐžuŁł ♥] your ♥SB♥ které tě má moc rádo ♥ | Web | 20. srpna 2009 v 16:48 | Reagovat

uvažuji že na to skouknu =) vypadá to mooc zajímavě =)

5 Dark-Princess | Web | 21. srpna 2009 v 11:03 | Reagovat

Je u mě soutěž ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.